Uutiset

VANHUSTENVIIKKO 2.-9.10.2022. Tervetuloa, paljon ilmaistapahtumia!

Vanhustyön keskusliiton käynnistämää Vanhustenpäivää on vietetty jo vuodesta 1954 aina lokakuun ensimmäisenä sunnuntaina, ja sitä seuraava viikko on perinteisesti ollut Vanhustenviikko. Tänä vuonna Vanhustenviikkoa vietetään 2.-9.10.2022 teemalla Yhdessä luontoon – joka iän oikeus. Vanhustenviikon tapahtumiin on mahdollista osallistua myös Kuopiossa.

Kuopiossa Vanhustenviikon ohjelmasta vastaavat Kuopion kansalaisopisto ja Kuopion kaupungin liikunnanohjaajat. Tulossa on monia mielenkiintoisia luentoja ja paljon mukavaa yhdessä tekemistä.

Ohjelmat ovat kaikille avoimia ja ilmaisia – eikä niihin tarvitse ilmoittautua ennakolta.

Viikko alkaa maanantaina 3.10.2022 Nojatuolimatkalla Italiaan. Puistokartanon Kallavesi-salissa tutustutaan klo 14.30–16 italialaiseen tapakulttuuriin ja elintapoihin italian kielen opettajan Sara Zuffan johdolla. Suomenkielisen luennon aikana saadaan myös maistiaisia Italian kielen yleispiirteistä ja ääntämisestä. Luento lähetetään myös etänä. Maanantaina on mahdollista osallistua myös tuolijoogaan Kuopion pääkirjaston aikuistenosastolla joogaopettaja Pirkko Rahkosen johdolla klo 15–15.45.

Tiistaina 4.10.2022 keskitytään puolestaan taiteeseen ja taidehistoriaan. Kuvataideopettaja Juha-Pekka Pohjalaisen luennolla Miten ihmiset on tehneet havaintoja? uppoudutaan tapoihin nähdä ja siirtää tulkintoja muille. Puistokartanon Kallavesi-salissa klo 14.30–16 olevaa luentoa ei lähetetä etänä.

Keskiviikon 5.10.2022 aiheena on liikunta ja ravinnosta saatavat hyödyt. Liikunnanopettaja Heikki Vänskän Puistokartanon Metsäluokassa klo 12.30–14 pidettävä luento on suunnattu erityisesti ikäihmisille ja siihen voi osallistua myös etänä.

Senioriaamupäivän luentosarja jatkuu torstaina 6.10.2022 aiheella Korjausneuvonta tutuksi. Kotona asumista voidaan helpottaa arkiteknologian avulla. Vanhustyön keskusliiton korjausneuvoja Timo Pakkanen kertoo luennolla mm. haettavista korjausavustuksista. Puistokartanon Kallavesi-salissa klo 10 alkava luento lähetetään myös etänä. Viikon toinen Pirkko Rahkosen vetämä tuolijoogasessio on niin ikään torstaina klo 12.30–13.15Kuopion pääkirjaston aikuistenosastolla.

Vanhustenviikko huipentuu Kuopiossa perjantaina 7.10.2022 Puijonlaaksossa pidettävään Hyvinvointia luonnosta -ulkoilutapahtumaan. Tapahtuma alkaa klo 9.30 Sammakkolammen kirkon puoleisella rannalla, ja siitä vastaavat liikunnanopettaja Jaana Kurki Kuopion kansalaisopistosta ja kaupungin senioriliikunnanohjaajat Carita Randelin-Kauppinen ja Petra Haverinen. Osallistujien toivotaan pukeutuvan sään ja kelin mukaisesti.

Vanhustenviikkoa juhlitaan Maaningalla nostalgiatanssien merkeissä

Vanhustenviikolla 2022 tanssitaan Tuovilanlahdessa! Nostalgiatanssit Tuovilanlahden nuorisoseurantalolla perjantaina 7.10.2022 klo 18–21.
Tunnelmalliset vanhan ajan tanssit tanssittaa maaninkalainen, Kuopion kansalaisopiston alaisuudessa harjoitteleva, Musiikkiryhmä Rubato, johtajanaan Petra Lisitsin-Mantere. Liput tansseihin vain 5 €. Yhteistyössä Tuovilanlahden nuorisoseura ja Kuopion kansalaisopisto.

Kuopion ja Maaningan lähitapahtumien lisäksi Peda.netissä on avoinna senioreille suunnattu tietopankki osoitteessa koko juhlaviikon ajan. Tietopankki avautuu sunnuntaina 2.10.2022 heti aamusta. 

Tammikuu 2027: Verhmersalmi, Riistavesi, Tuusniemi, Kaavi – tervetuloa kursseille
Tammikuu 2027 on nurkan takana. Olipa haaveissasi uusi kieli, parempi kunto, luova harrastus, musiikki, tanssi tai mukava yhdessäolo, tammikuun tarjonnasta
Lue lisää
Nilsiä, Juankoski, Rautavaara-tammikuussa 2027 alkavat kurssit. Tutustu ja tule!
Tammikuu 2027 tuo runsaasti harrastusmahdollisuuksia Nilsiään, Juankoskelle ja Rautavaaralle. Tammikuussa alkavilla kursseilla voit liikkua, tehdä käsillä, musisoida, tanssia, opiskella kieliä.
Lue lisää
Tammikuu 2027: Etelä- ja Länsi-Kuopio, Karttula ja Maaninka
Tammikuu 2027 tuo mukanaan uutta tekemistä myös Etelä- ja Länsi-Kuopioon, Karttulaan ja Maaningalle! Tammikuussa 2027 käynnistyy jälleen monipuolinen kattaus kursseja,
Lue lisää
Kuopio: tammikuussa 2027 alkavat kurssit. Tutustu ja tule mukaan!
Mitä haluaisit oppia tai kokeilla Kuopiossa tammikuussa 2027? Kuopion kansalaisopistossa alkaa kursseja monilta eri ainealueilta, kuten kielistä, käsitöistä, kuvataiteesta, liikunnasta,
Lue lisää
Siskot ja Simot. Joulupostia ikäihmisille 2026.
Olemme mukana Siskot ja Simot Joulupostia ikäihmiselle kampanjassa 3.-30.11.2026
Kuopion kansalaisopisto on mukana Siskot ja Simot Joulupostia ikäihmiselle kampanjassa. Keräyslaatikot löytyvät Puistokartanon B- ja C-käytäviltä, Nilsiän kirjastolta ja 5.11.2026
Lue lisää
Kuopion kansalaisopisto. Juhlitaan 110-vuotista taivalta. Kuvituskuva.
Ilmainen juhlakonsertti – Kuopion kansalaisopiston 110-vuotista taivalta juhlitaan 28.11.2026– ilmoittaudu mukaan
Kuopion kansalaisopiston 110-vuotista taivalta juhlitaan koko lukuvuoden opiston eri tapahtumissa. Juhlavuoden päätapahtuma on kuitenkin lauantaina 28.11.2026 klo 16–17 järjestettävä Yhdessä
Lue lisää