Uutiset

Kuvituskuva: Kuopion kansalaisopisto jouluhaaste. Kuvassa Kuopion kansalaisopiston kuoro Iskelmien Ystävät.

Tehdään hyvää – ota haaste vastaan

Joulu lähestyy, ja NYT on mitä mainioin aika jakaa iloa ja hyvää mieltä!

Kuopion kansalaisopiston Iskelmien Ystävät ovat jo keränneet 750 € Joulupuu-keräykseen. Heidän lahjoituksensa kohdennetaan lapsille ja nuorille.

He haastavat nyt myös SINUT mukaan tekemään hyvää ja auttamaan niitä, jotka tarvitsevat apua. Voit lahjoittaa sille taholle, joka on lähinnä sydäntäsi ja sitä mikä tuntuu sinusta parhaimmalta: vaatteita, rahaa, leluja, osallistua vapaaehtoistyöhön tai yksinkertaisesti tarjota apuasi jollekin.

Ota haaste vastaan. Jokainen teko, olipa se kuinka pieni tahansa, tuo iloa ja jakaa hyvää mieltä. Levitetään yhdessä joulun taikaa ja tehdään tästä maailmasta parempi paikka elää!

Meillä olisi myös pieni ehdotus. Yksi tekeminen on joskus vaikeaa/tylsää. Ota kaveri mukaan ja tule hänen kanssaan kurssille. Näin ilahdutat teitä molempia. Tutustu ainealueisiimme ja katso verkkokaupastamme, mikä voisi kiinnostaa teitä molempia.

Tammikuu 2027: Verhmersalmi, Riistavesi, Tuusniemi, Kaavi – tervetuloa kursseille
Tammikuu 2027 on nurkan takana. Olipa haaveissasi uusi kieli, parempi kunto, luova harrastus, musiikki, tanssi tai mukava yhdessäolo, tammikuun tarjonnasta
Lue lisää
Nilsiä, Juankoski, Rautavaara-tammikuussa 2027 alkavat kurssit. Tutustu ja tule!
Tammikuu 2027 tuo runsaasti harrastusmahdollisuuksia Nilsiään, Juankoskelle ja Rautavaaralle. Tammikuussa alkavilla kursseilla voit liikkua, tehdä käsillä, musisoida, tanssia, opiskella kieliä.
Lue lisää
Tammikuu 2027: Etelä- ja Länsi-Kuopio, Karttula ja Maaninka
Tammikuu 2027 tuo mukanaan uutta tekemistä myös Etelä- ja Länsi-Kuopioon, Karttulaan ja Maaningalle! Tammikuussa 2027 käynnistyy jälleen monipuolinen kattaus kursseja,
Lue lisää
Kuopio: tammikuussa 2027 alkavat kurssit. Tutustu ja tule mukaan!
Mitä haluaisit oppia tai kokeilla Kuopiossa tammikuussa 2027? Kuopion kansalaisopistossa alkaa kursseja monilta eri ainealueilta, kuten kielistä, käsitöistä, kuvataiteesta, liikunnasta,
Lue lisää
Siskot ja Simot. Joulupostia ikäihmisille 2026.
Olemme mukana Siskot ja Simot Joulupostia ikäihmiselle kampanjassa 3.-30.11.2026
Kuopion kansalaisopisto on mukana Siskot ja Simot Joulupostia ikäihmiselle kampanjassa. Keräyslaatikot löytyvät Puistokartanon B- ja C-käytäviltä, Nilsiän kirjastolta ja 5.11.2026
Lue lisää
Kuopion kansalaisopisto. Juhlitaan 110-vuotista taivalta. Kuvituskuva.
Ilmainen juhlakonsertti – Kuopion kansalaisopiston 110-vuotista taivalta juhlitaan 28.11.2026– ilmoittaudu mukaan
Kuopion kansalaisopiston 110-vuotista taivalta juhlitaan koko lukuvuoden opiston eri tapahtumissa. Juhlavuoden päätapahtuma on kuitenkin lauantaina 28.11.2026 klo 16–17 järjestettävä Yhdessä
Lue lisää