Uutiset

Toukokuun tapahtumat

Tervetuloa mukaan toukokuun tapahtumiin! Tulossa on iskelmää ja haitarimusiikkia Maaningalla, Puistokartanon Vireyttä mieleen – senioripäivä, Sawo Ensemblen Suksee -kuorokonsertti ja Iskelmien ystävien Katson maalaismaisemaa -laulunäytelmä sekä olemme mukana Maaningalla Kaikkien perheiden illassa. Tavataan tapahtumissa!

Vanhan hanurin kaipuu – solistina Antti Heikkinen (Maaninka)
Ti 14.5.2024 klo 18–19.15
Maaninkajärven koulu, auditorio (186) Maaninka
Liput 10€

Muistattekos Vesivehmaan jenkkaa pojat vielä? Jos et muista, niin tervetuloa muistelemaan Maaninkajärven koululle Maaningalle vanhaa kunnon iskelmää ja harmonikkamusiikkia. Kuopion kansalaisopiston alaisuudessa harkoittelevan Musiikkiryhmä Rubaton järjestämän konsertin solistina toimii kirjailija ja kulttuurin sekatyömies, Nilsiän ihme, Antti Heikkinen.
Luvassa on musiikkia Sirkkojen tanssista Pieneen polkuun sekä taattuja Heikkisen juttuja laulujen takaa.
Konsertin järjestää Musiikkiryhmä Rubato, yhteistyössä Kuopion kansalaisopisto. Tervetuloa!

Vireyttä mieleen – yhdessä hyvää mieltä, senioripäivä (Kuopio)
Ke 15.5.2024 klo 11–15.30
Puistokartano, Puistokatu 20, Kuopio
Vapaa pääsy, tervetuloa! Senioreille suunnattu Vireyttä mieleen – Yhdessä hyvää mieltä -ilmaistapahtuma.

Sawo Ensemble: Suksee (Kuopio)
to 16.5.2024 klo 18.30-19.45

Kuopion kaupungintalo
Tule kuuntelemaan taattua kaupungin kuorolaulun helmeä, Sawo Ensembleä. Kuoroa johtaa Timo Kärkkäinen.
Ennakkolippu 18 €
Lippu ovelta 20 €, Alle 15-v. 5 €
Liput voit ostaa tai varata ennakkoon: sawoensemble.fi. Tervetuloa!

Katson maalaismaisemaa – Iskelmien ystävien kiertue
Pe 24.5.2024 klo 13-14
Kylpylä-Hotelli Rauhalahti, Katiskaniementie 8, Kuopio
Vapaa pääsy
Kuopion kansalaisopiston lauluryhmä Iskelmien ystävät esittää laulunäytelmän
Katson maalaismaisemaa – tarinallinen konsertti 1970-luvun ajankuvasta Iskelmien ystävien toinen tarinallinen konsertti pureutuu nuorison elämään 1970-luvun Suomessa ja erityisesti maaseudulla. Miltä näyttikään elämä, kun nuoret kokoontuivat kylien maitolaitureilla, tanssivat lavoilla ja muuttivat kaupunkeihin työn perässä? Esityksessä kuullaan tuttuja ja tuntemattomampiakin säveliä, kuten Oi Jaakko, Kesäinen muisto, Käyn ahon laitaa ja Katson maalaismaisemaa. Ryhmän johtajana ja opettajana toimii Petra Lisitsin-Mantere.

Kaikkien perheiden ilta Maaningalla
Ti 28.5.2024 klo 17-19
Käärmelahden koulu, Väänälänrannantie 1322
Tervetuloa tutustumaan erilaisiin harrastusmahdollisuuksiin ja viettämään yhteistä aikaa perheen kanssa. Tapahtumassa mm. Kepparirata (oma keppihevonen mukaan, jos on), Kasvomaalausta, temppurata ja paljon muuta mukavaa. Paikalla on myös Kuopion kansalaisopiston taidepolku sekä kurssi-ilmoittautumispiste. 100 ensimmäiselle lapselle palkinto kaikkien toimintapisteiden kiertämisestä. Tapahtumassa on myös Käärmelahden vanhempain- ja kyläyhdistyksen maksullinen kahvio.

Tapahtuman järjestää Kuopion kaupungin kansalaistoiminnan palvelut. Tapahtumassa mukana: Käärmelahden vanhempainyhdistys, Käärmelahden kyläyhdistys ry, SiiVe ry, Siilinjärven perheentalo, MLL, Kallaveden seurakunta, SPR Maaningan osasto, Maaningan Martat, VAUHTI! toiminta, Maaningan Riistanhoitoyhdistys sekä Kuopion kansalaisopisto.

Muista myös ilmoittautuminen lukuvuodelle 2024-2025.
Ilmoittautuminen alkaa ti 28.5.2024 klo 10
verkkokaupassa, Puistokartanon asiakaspalvelussa ja
puhelinpalvelussa 017 184711.

Tammikuu 2027: Verhmersalmi, Riistavesi, Tuusniemi, Kaavi – tervetuloa kursseille
Tammikuu 2027 on nurkan takana. Olipa haaveissasi uusi kieli, parempi kunto, luova harrastus, musiikki, tanssi tai mukava yhdessäolo, tammikuun tarjonnasta
Lue lisää
Nilsiä, Juankoski, Rautavaara-tammikuussa 2027 alkavat kurssit. Tutustu ja tule!
Tammikuu 2027 tuo runsaasti harrastusmahdollisuuksia Nilsiään, Juankoskelle ja Rautavaaralle. Tammikuussa alkavilla kursseilla voit liikkua, tehdä käsillä, musisoida, tanssia, opiskella kieliä.
Lue lisää
Tammikuu 2027: Etelä- ja Länsi-Kuopio, Karttula ja Maaninka
Tammikuu 2027 tuo mukanaan uutta tekemistä myös Etelä- ja Länsi-Kuopioon, Karttulaan ja Maaningalle! Tammikuussa 2027 käynnistyy jälleen monipuolinen kattaus kursseja,
Lue lisää
Kuopio: tammikuussa 2027 alkavat kurssit. Tutustu ja tule mukaan!
Mitä haluaisit oppia tai kokeilla Kuopiossa tammikuussa 2027? Kuopion kansalaisopistossa alkaa kursseja monilta eri ainealueilta, kuten kielistä, käsitöistä, kuvataiteesta, liikunnasta,
Lue lisää
Siskot ja Simot. Joulupostia ikäihmisille 2026.
Olemme mukana Siskot ja Simot Joulupostia ikäihmiselle kampanjassa 3.-30.11.2026
Kuopion kansalaisopisto on mukana Siskot ja Simot Joulupostia ikäihmiselle kampanjassa. Keräyslaatikot löytyvät Puistokartanon B- ja C-käytäviltä, Nilsiän kirjastolta ja 5.11.2026
Lue lisää
Kuopion kansalaisopisto. Juhlitaan 110-vuotista taivalta. Kuvituskuva.
Ilmainen juhlakonsertti – Kuopion kansalaisopiston 110-vuotista taivalta juhlitaan 28.11.2026– ilmoittaudu mukaan
Kuopion kansalaisopiston 110-vuotista taivalta juhlitaan koko lukuvuoden opiston eri tapahtumissa. Juhlavuoden päätapahtuma on kuitenkin lauantaina 28.11.2026 klo 16–17 järjestettävä Yhdessä
Lue lisää