Uutiset

Kuopion kansalaisopisto mieskokit.

Valtakunnallinen Kaikukortti käy Kuopion kansalaisopistoon 1.2.2024 alkaen

Valtakunnallinen Kaikukortti rantautuu nyt Pohjois-Savoon. Voit maksaa Kaikukortilla Kuopion kansalaisopiston kursseja 1.2.2024 alkaen. Tämän uuden kortin pääideana on, että kulttuuri kuuluu kaikille varallisuudesta riippumatta. Sen tavoitteena on parantaa taloudellisesti tiukassa tilanteessa olevien nuorten, aikuisten, perheiden ja ikäihmisten mahdollisuuksia osallistua kulttuurielämään ja harrastaa taiteen tekemistä.

Kuopion kansalaisopistossa Kaikukortti käy niille kursseille, joissa on Kuopion kansalaisopiston verkkokaupassa merkintä: ”Kaikukorttia voi hyödyntää tällä kurssilla”. Kuopin kansalaisopistossa Kaikukortinhaltijan on mahdollista hyödyntää korttia enintään kahdella kurssilla kortin voimassaoloaika. Kaikukortti käy myös lasten ja aikuisten yhteisille kursseille, jos osallistuvalla aikuisella on kortti. Korttia ei voi käyttää alle 16-vuotiaille suunnattuihin lasten ja nuorten kursseihin.

Kortin käyttäminen edellyttää ilmoittautumista asiakaspalveluun puhelimitse, puh. 017 184 711 tai käymällä asiakaspalvelussa jokaisen ilmoittautumisen yhteydessä. Korttia ei voi käyttää verkkokauppailmoittautumisen yhteydessä. Sillä ei myöskään voi maksaa materiaalimaksuja. Kuopion ja Kuopioon liitettyjen kuntien lisäksi kokeilussa ovat mukana Tuusniemi ja Kaavi. Rautavaara ei ole mukana kokeilussa.

  • Kaikukortissa oleva tunnuksesi on tärkeä tunnus. Kortti on henkilökohtainen, eikä se maksa mitään.

Voit saada Kaikukortin

  • Jos olet Pohjois-Savon alueen mukana olevan jakajatahon asiakas.
  • Taloustilanteesi on tiukka, etkä voi siitä syystä hankkia pääsylippuja tai kurssipaikkoja. Kaikukorttia haettaessa sinun ei kuitenkaan tarvitse todistaa tulojasi.
  • Olet vähintään 16-vuotias.
  • Kansalaisopiston kursseille tulevan avustaja tai tulkki pääsee ilmaiseksi kurssille. Jos opiskelija tarvitsee avustajan, avustajan tulosta on ilmoitettava vastuuopettajalle.
  • Kaikukorttikokeilu kestää vuoden 2024 loppuun ja sillä voi hankkia myös pääsylippuja festivaaleille, museoihin, teatteriin tai konsertteihin.

Kaikukortteja jakavat tahot

Kuopio

  • Kuopion psykiatrian poliklinikka
  • Lapsiperheiden kotipalvelu, keskinen alue
  • Pohjois-Savon hyvinvointialue Ikäkeskuksen neuvonta
  • Kuopion työllisyyspalvelut
  • Kuopion nuorisopalvelut ja etsivä nuorisotyö
  • TATU ry
  • Vamos Kuopio / HDL
  • Kuopion Hyvän Mielen Talo /
  • Setlementti Puijola ry
  • Alavan seurakunta
  • Kallaveden seurakunta
  • Kuopion tuomiokirkkoseurakunta

Kaavi

  • Mielihyvin Savosta, KIMARA (Kivan Matala Rappu)
  • Hyte koordinaattori Marko Paakkanen

Tuusniemi

  • Mielihyvin Savosta
  • ViaDia Pohjois-Savo ry

Lisätietoja
www.kuopio.fi/kaikukortti

Tammikuu 2027: Verhmersalmi, Riistavesi, Tuusniemi, Kaavi – tervetuloa kursseille
Tammikuu 2027 on nurkan takana. Olipa haaveissasi uusi kieli, parempi kunto, luova harrastus, musiikki, tanssi tai mukava yhdessäolo, tammikuun tarjonnasta
Lue lisää
Nilsiä, Juankoski, Rautavaara-tammikuussa 2027 alkavat kurssit. Tutustu ja tule!
Tammikuu 2027 tuo runsaasti harrastusmahdollisuuksia Nilsiään, Juankoskelle ja Rautavaaralle. Tammikuussa alkavilla kursseilla voit liikkua, tehdä käsillä, musisoida, tanssia, opiskella kieliä.
Lue lisää
Tammikuu 2027: Etelä- ja Länsi-Kuopio, Karttula ja Maaninka
Tammikuu 2027 tuo mukanaan uutta tekemistä myös Etelä- ja Länsi-Kuopioon, Karttulaan ja Maaningalle! Tammikuussa 2027 käynnistyy jälleen monipuolinen kattaus kursseja,
Lue lisää
Kuopio: tammikuussa 2027 alkavat kurssit. Tutustu ja tule mukaan!
Mitä haluaisit oppia tai kokeilla Kuopiossa tammikuussa 2027? Kuopion kansalaisopistossa alkaa kursseja monilta eri ainealueilta, kuten kielistä, käsitöistä, kuvataiteesta, liikunnasta,
Lue lisää
Siskot ja Simot. Joulupostia ikäihmisille 2026.
Olemme mukana Siskot ja Simot Joulupostia ikäihmiselle kampanjassa 3.-30.11.2026
Kuopion kansalaisopisto on mukana Siskot ja Simot Joulupostia ikäihmiselle kampanjassa. Keräyslaatikot löytyvät Puistokartanon B- ja C-käytäviltä, Nilsiän kirjastolta ja 5.11.2026
Lue lisää
Kuopion kansalaisopisto. Juhlitaan 110-vuotista taivalta. Kuvituskuva.
Ilmainen juhlakonsertti – Kuopion kansalaisopiston 110-vuotista taivalta juhlitaan 28.11.2026– ilmoittaudu mukaan
Kuopion kansalaisopiston 110-vuotista taivalta juhlitaan koko lukuvuoden opiston eri tapahtumissa. Juhlavuoden päätapahtuma on kuitenkin lauantaina 28.11.2026 klo 16–17 järjestettävä Yhdessä
Lue lisää