Ilmaistapahtumat: Kalevalajuhla Tuusniemellä 26.2.23, Rautavaaralla Yhdessä parasta- tapahtuma 28.2.23 ja ilmaisluento Puistokartanossa 2.3.23
Osallistu tuleviin tapahtumiin! Jos ole Tuusniemen tai Rautavaaran suunnilla, piipahda ilmaistapahtumissa, joissa myös me olemme mukana. Puistokartanossa luennoidaan torstaina 2.3.2023 klo 10, aiheena Senioriaamupäivässä on Elintavat aivoterveyden tukena. Lämpimästi tervetuloa mukaan!
Olemme mukana tapahtumissa
Sunnuntai 26.2.2023 alkaen klo 12.30
Kalevalajuhla
Turulan koulukeskus, Keskitie 34, Tuusniemi
Vapaa pääsy
Ohjelmassa mm.
Tuusniemen Runoleidit ”Kalevalan eläimiä Kalevalaksi ja Savoksi”
Runoleidit ovat Kuopion kansalaisopiston Runon lausunta -kurssin opiskelijoita. Kurssi kokoontuu Tuusniemellä, opettajana Sari Siltavuori.
Katso koko Kalevalajuhlan ohjelma Tuusniemen kunnan sivuilta.
Tapahtuman järjestävät: Koillis-Savon Kalevalaiset ry, Tuusniemen kunta, Tuusniemen Kotiseutuyhdistys ry
Tiistaina 28.2.23 klo 10-14
Yhdessä parasta -tapahtuma Rautavaaralla
Rautavaaran kunnantalo
Vapaa pääsy
Ohjelma valtuustosalissa, yhdistykset ja muut toimijat esittelevät toimintaansa ala-aulassa. Kahvio avoinna. Yhteisvastuukeräyksen arpajaiset.
klo 10 ohjelman avaa kirkkoherra Juha Luukkonen
klo 10.30 Sari Summasen muistikouluesittely ja aivoterveysluento, Kuopion kansalaisopisto
klo 11 Hengitä oikein -luento etäyhteydellä, 11.30 Kirsi Karvisen tuolijumppa, klo 12 Eevi – Hyviä eväitä senioreille -hankkeen ravitsemusluento
klo 12.30 yhteislaulua, säestämässä Annika Kuosmanen, Kuopion kansalaisopisto
13-14.30 palomestari Antero Oikarisen Kodin turvallisuus -luento ja keskustelutilaisuus
Tapahtuman järjestetään yhteistyössä alueen toimijoiden kanssa.
Ilmaisluento
To 2.3.2023 klo 10–11.30
Senioriaamupäivä: Elintavat aivoterveyden tukena
Puistokartano, B059 Kallavesi-sali, Puistokatu 20, Kuopio
Samanaikainen etäluento ja videotallenne, joka on katsottavissa 13 vuorokautta luennon jälkeen.
Vapaa pääsy
Anna Rosenberg, FT, erikoistutkija, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL
Suomalainen FINGER-tutkimus osoitti ensimmäisenä maailmassa, että monipuolinen elintapaohjelma ja muistisairauksien riskitekijöihin puuttuminen auttaa parantamaan ikäihmisten muistitoimintoja ja ehkäisemään niiden heikentymistä.
Luennolla esitellään FINGER-elintapaohjelmaa ja tutkimuksen keskeisiä tuloksia. Lisäksi luodaan katsaus uusiin tutkimushankkeisiin, joissa FINGER-ohjelmaa on kehitetty hyödyntämällä muun muassa uutta teknologiaa elintapamuutosten tukena.
Kaikkiin luentoihimme voit tutustua aina verkkokaupassamme. Kaikille avoimet luennot ovat maksuttomia ja ennakkoilmoittautumista ei tarvita, ellei toisin mainita.