Uutiset

Hyperhiihtolomalla 6.-8.3.2023 puuhaa koululaisille

Nyt on hieno mahdollisuus viettää herkullista hyperhiihtolomaa kokkauksen ja leipomisen parissa! Toteutamme koululaisille suunnattuja kursseja lomaviikolla 10. Tervetuloa Kokkaa ja leivo -kursseille Kuopion Puistokartanoon.

Kokkaa ja leivo – hiihtolomapuuhaa
Tule viettämään herkullista hiihtolomapäivää kokkauksen ja leipomisen parissa! Valmistamme ja nautimme yhdessä lounaan ja leivomme sekä suolaisia että makeita herkkuja, joista saat maistiaisia myös kotiinvietäväksi.
Käytettävistä ruokatarvikkeista veloitamme 5 € raaka-ainemaksua, jonka voi maksaa paikan päällä ohjaajalle joko käteisellä tai kortilla. Mukaan mahtuu 12 kokkaajaa. Ennakkoilmoittautuminen.
Huom. ilmoitathan myös mahdolliset erityisruokavaliot. Huomioimme ne mahdollisuuksien mukaan.

Kokkaa ja leivo – hiihtolomapuuhaa 7-9 -vuotiaille
tiistaina 7.3.2023 klo 10-13
Puistokartano, Puistokatu 20, Kuopio
Kurssimaksu 0 € + materiaalimaksu 5 €

Kokkaa ja leivo – hiihtolomapuuhaa 10-13 -vuotiaille
ke 8.3.2023 klo 10-13
Puistokartano, Puistokatu 20, Kuopio
Kurssimaksu 0 € +materiaalimaksu 5 €
HUOM: Vielä muutamia paikkoja vapaana!

Katso lisätietoja kurssien nimistä avautuvista linkeistä ja ilmoittaudu samalla mukaan verkkokaupassa tai asiakaspalvelussa!

Vielä ehdit mukaan. Kuopio. Vapaita paikkoja syyskuu 2026.
Kuopio – vielä ehdit mukaan 18.9.-4.10.2026 alkaville kursseille
Vielä ehdit mukaan syksyn kiinnostavimmille kursseille Kuopiossa. Haaveiletko uudesta harrastuksesta, luovasta tekemisestä, paremmasta hyvinvoinnista tai aivan uuden taidon oppimisesta? Kuopion
Lue lisää
Kuopion kansalaisopisto. Vielä ehdit mukaan, Etelä- ja Länsi-Kuopio, Maaninka, Vehmersalmi, Nilsiä, Juankoski, Rautavaara, Kaavi, Tuusniemi. Kuvituskuva.
Vielä ehdit mukaan, uusia kursseja alkaa pian – Etelä- ja Länsi-Kuopio, Maaninka, Vehmersalmi, Nilsiä, Juankoski, Rautavaara, Kaavi, Tuusniemi
Uusia kursseja alkamassa! Syksy on tuonut tullessaan runsaasti mahdollisuuksia oppia uutta, liikkua, luoda ja tavata muita samanhenkisiä ihmisiä. Tulevina viikkoina
Lue lisää
Olemme mukana tapahtumissa: Harrastepäevä 12.9.2026 Luola ja Elo, Ilo, Olo 60+ 15.9.2026 Kuopio-halli
Tervetuoa tapaamaan meitä tapahtumiin! Jutellaan mikä voisi olla se sinun uusi harrastus ja katsotaan vapaat paikat kursseille. Tavataan tapahtumissa. Harrastepäevä
Lue lisää
Kuopion kansalaisopisto. Seniorikurssit - kotitalouskurssilla. Kuvituskuva.
Seniorikurssit – uusi harrastus ja mukavaa seuraa
Liikettä, hyvinvointia, yhdessä tekemistä ja uusia elämyksiä. Kuopion kansalaisopiston seniorikurssit tarjoavat monipuolisia mahdollisuuksia pitää huolta itsestä niin fyysisesti kuin henkisestikin.
Lue lisää
Kuopion kansalaisopisto. Lyhytkurssit syys_lokakuu 2026
Lyhyitä kursseja 18.9.-11.10.2026 Kuopiossa, Etelä-ja Länsi- Kuopiossa ja Karttulassa
Kaaipaatko lyhyitä kursseja? Haluaisitko oppia jotain aivan uutta yhdessä viikonlopussa tai muutaman kerran kurssilla? Kuopion kansalaisopiston syksyn lyhytkursseilla voit leipoa,
Lue lisää
Kuopion kansalaisopisto. No finnish skills needed. Kuvituskuva.
No Finnish Skills Needed – Learn, Connect and Create in an International Environment
Looking for a way to improve your language skills, meet new people, or explore exciting culinary traditions from around the
Lue lisää