Uutiset

Luentotarjontamme on tänä vuonna uudistunut! Tule kuuntelemaan Puistokartanoon tai seuraa luentoa kotikoneeltasi. Ti 24.9. klo 18.30 Rennosti läsnä – SydänMindfulness.

Lukuvuoden 2019-2020 luentojen teemoina ovat:
Terveys ja hyvinvointi sekä Luonto ja kestävä kehitys.

Uutta on myös Senioriaamupäivät -luentosarja, jossa on ikäihmisten arjen tukemiseen suunnattuja mielenkiintoisia asiantuntijaluentoja. Nämä toteutetaan joka kuukauden ensimmäinen torstai aamupäivä klo 10.00-11.30. Luentopaikkana on Kuopion kansalaisopiston päätoimipiste Puistokartano, Puistokatu 20, Kuopio. Suurinta osaa yleisöluennoistamme voi seurata myös kotikoneelta etänä.
Luennoille ei tarvitse ilmoittautua ja ne ovat osallistujille ilmaisia. Luentosarjat jatkuvat keväällä 2020.

Poimintoja tulevista luennoistamme:

Tiistaina 24.9.2019 klo 18.30-20.00 (Puistokartano) Rennosti läsnä – SydänMindfulness. Anne Kuusisto, mindfulness -ohjaaja Sydänliitosta esittelee tutkimusnäyttöön perustuvan menetelmän, joka vahvistaa läsnäolotaitoja ja pyrkii vähentämään kielteisiä ajatusmalleja sekä murehtimistaipumusta. Jo muutama tietoinen rauhallinen syvähengitys vaikuttaa positiivisesti verenpaineeseen, sydämen lyöntitiheyteen ja stressihormonien määrään.  Yhteistyöluento Savon Sydänpiirin, Kuopion Seudun Hengitysyhdistys RY:n ja Kuopion seudun Hengityssäätiön kanssa. Samanaikainen etäluento.

Torstaina 26.9.2019 klo 18.30-20.00 (Puistokartano) Tietokirjailija ja luontokuvaaja Harri Ahosen Pohjois-Norjan Rannikkoreitit –luento, joka esittelee Pohjois-Norjan rannikon, vuonojen ja saariston kauneimpia päiväretkikohteita. Esim. Tromsan kaupungin lähitunturit, upeat Vesterålenin ja lofoottien saaristot sekä tarunhohtoisen Norlandin rannikon. Samanaikainen etäluento.

6.11.2019 klo 18.30-20.00 (Valtuusto-virastotalo, valtuustosali) Toimittaja ja kirjailija Kimmo Ohtosen luento: Maailma muuttuu, mutta mikä ihmeen kestävä kehitys? Kukaan meistä ei voi nykyään välttyä uhkakuvilta, jotka koskettavat koko planeettaa. Ilmastonmuutos, kuudes sukupuuttoaalto tai ympäristömyrkyt ovat sanoja, jotka vilisevät mediassa. Mitä tämän kokoinen pieni kansa voi tehdä? Eikös maapallon tulevaisuus ole suurten pelureiden kuten Kiinan, Intian tai Yhdysvaltojen käsissä? Samanaikainen etäluento.

7.11.2019 klo 10.00-11.30 (Puistokartano) Ethän joudu huijauksen uhriksi? Rikosylikonstaapeli Antti Aamuvuori ja Kuopion Vartiointipalvelun kouluttaja Eino Launonen keskustelevat ajankohtaisesta ja paljon puhututtavasta teemasta ikäihmisiin kohdistuvista huijausyrityksistä ja muista rikoksista. Luennolla on paljon tilaa mieltä askarruttaville kysymyksille. Samanaikainen etäluento.

3.12.2019 klo 18.30-20.00 (Puistokartano) Elämäniloa ja terveyttä metsäluonnosta. Mirja Nylander, MMM, Metsäkellijä, Veskansan viisausperinnön kantaja perehdyttää suomalaiseen metsäviisausperintöön, nykytietämyksellä höystettynä. Lisäksi metsäkellintämäisiä vinkkejä eri puulajien ja metsänantimien sekä väri- ja puuhengityksen vaikutuksista. Samanaikainen etäluento.

5.12.2019 klo 10.00-11.30 (Puistokartano) Vaihtoehtoja perintösuunnitteluun. Kouluttaja APV1 Satu Pulkkinen esittelee erilaisia vaihtoehtoja, miten toteuttaa perintösuunnittelu luontevasti Suomessa ja miten siihen voi varautua ajoissa. Samanaikainen etäluento.

Katso kaikki tulevat luennot ja tapahtumat

Lisätietoja luennoista antaa
Hanna-Reetta Metsänheimo
Koulutussuunnittelija

Kuopion kaupunki / Kuopion kansalaisopisto
Puistokatu 20, 70110 Kuopio
044 718 4745, hanna-reetta.metsanheimo(at)kuopio.fi

Kuopion kansalaisopisto. Marras-joulukuun 2026 kurssit. Kuvituskuva.
Mitä uutta sinä haluaisit kokeilla? Tutustu marras-joulukuussa alkaviin lyhyisiin kursseihin ja tule mukaan!
Haluaisitko oppia uuden taidon, kokeilla uutta harrastusta tai innostua ihan uudesta aiheesta? Kuopion kansalaisopiston marras-joulukuussa Kuopion kurssitarjonnasta löytyy tekemistä moneen
Lue lisää
Mistä sinä saat joulumielen? Tutustu marras-joulukuun jouluisiin lyhytkursseihin ja tule mukaan!
Syntyykö joulumieli itse tehdyistä lahjoista, kiireettömästä tekemisestä lapsen kanssa, riisipiirakoiden leipomisesta vai ehkä omien joulukoristeiden valmistamisesta?Kuopion kansalaisopistossa joulu alkaa jo
Lue lisää
Tavataan Nilsiässä 21.-22.10.2026
Tavataan Nilsiän markkinoiden aikaan 21.-22.10.2026, pääset kurskistamaan kahta kansalaisopiston ryhmää Nilsiän toimipisteellä. Nilsiäkeskiviikkona 21.10.2026 klo 12:30–15 Iloa käsityöstä Nilsiä, päiväryhmä
Lue lisää
Kuopion kansalaisopisto 110 vuotta. Opiskelijoita 1920-luvulla. Kuvituskuva.
Kuopion kansalaisopisto täyttää 110 vuotta – juhlavuosi alkaa torstaina 22. lokakuuta
Kuopion kansalaisopisto täyttää 110 vuotta torstaina 22.10.2026. Päivälleen 110 vuotta aikaisemmin, 22. lokakuuta 1916, opiston toiminta käynnistyi avajaisjuhlallisuuksilla Kuopion kaupungintalolla.
Lue lisää
Kuopion kansalaisopisto. Maaseudun kurssit lokakuu 2026. Kuvituskuva.
Lokakuu kutsuu – kursseja maaseudulla – vielä paikkoja vapaana
Päivät lyhenevät, illat pimenevät ja ilmakin muuttuu kylmemmäksi. Lokakuu tulee ja alkaa sisäharrastusten kausi! Oletko jo miettinyt, mitä teet, kun
Lue lisää
Kuopion kansalaisopisto.Kuopio lokakuu 2026. Vapaita paikkoja. Kuvituskuva.
Kuopion lokakuu- vapaita paikkoja kursseilla
Lokakuu -päivät lyhenevät, illat pimenevät ja ilmakin muuttuu kylmemmäksi. Nyt alkaa sisäharrastusten kausi!Oletko jo miettinyt, mitä teet, kun kalenterilehti kääntyy
Lue lisää