Uutiset

Kuopion kansalaisopisto. Vireyttä mieleen -senioripäivä. Kuvituskuva.

Suosittu senioritapahtuma jälleen Kuopiossa – Vireyttä mieleen, maailmankaikkeus minussa 6.5.2026

Jo perinteeksi muodostunut ja satoja kävijöitä vuosittain houkutteleva Vireyttä mieleen -senioripäivä järjestetään jälleen Kuopion kansalaisopiston Puistokartanolla keskiviikkona 6.5.2026 klo 10–14. Tämä maksuton tapahtuma tunnetaan lämminhenkisyydestään ja ajankohtaisista teemoista, jotka puhuttelevat vuodesta toiseen. Tämän vuoden teema Maailmankaikkeus minussa kutsuu Kuopion Museon Stardust-näyttelyn innoittamana pohtimaan ikääntymistä ja ihmiselämää osana maailmankaikkeutta.

Päivä alkaa Puistokartanon puistossa klo 10 Hiljaiset seniorit ‑installaatiolla, jossa yli 60‑vuotiaat tekevät 15 minuutin ajan näkyväksi ikääntymisen merkitystä. Tällä lempeällä mielenilmauksella pohditaan, miten senioreiden ääni kuuluu yhteiskunnassa ja millaisia tarinoita me kerromme vanhuudesta. Se myös muistuttaa, että elämänilo, toimijuus ja aktiivisuus eivät katoa iän myötä vaan saavat uusia muotoja.

Installaation jälkeen Vireyttä mieleen -päivän ohjelma jatkuu sisätiloissa. Klo 10.15–12 Puistokartanon työpajoissa tutustutaan järjestöihin ja eri toimijoihin sekä osallistutaan yhteisiin tekemisiin. Vireyttä mieleen -tapahtuman aamupäivä tarjoaa mahdollisuuden kohdata muita, jakaa yhteisiä hetkiä ja tutustua kuopiolaiseen senioritoimintaan omaan tahtiin.

Iltapäivällä klo 12–14 kokoonnutaan Puistokartanon liikuntasaliin yhteisen ohjelman äärelle. Tällöin tarkastellaan elämän suuria kysymyksiä tieteen ja ajattelun näkökulmista. Turun yliopiston väitöskirjatutkija Christina Humina luennoi avaruudesta ja erityisesti supernovista, joilla on keskeinen rooli elämän synnyssä. Kuopiolainen filosofian tutkija ja opettaja Niko Noponen puolestaan pohtii antiikin filosofian näkemyksiä hyvästä ja onnellisesta elämästä. Ohjelmassa on myös yhteislaulua, kun Kuopion kansalaisopiston Hyvää tekevä musiikki ‑ryhmä laulattaa yleisöä. Iltapäivän ohjelmaa on myös mahdollista seurata etänä Vimeon Kuopiokanavalla.

Vireyttä mieleen ‑päivä yhdistää tänä vuonna kulttuurin, tieteen ja kohtaamiset ja kutsuu kaikki pohjoissavolaiset seniorit mukaan yhteiseen ja merkitykselliseen tapahtumaan. Kuopion seniorityöryhmän järjestämä päivä tarjoaa tilaa keskusteluille, uusille oivalluksille ja aidoille kohtaamisille. Vireyttä mieleen muistuttaa, virkeä mieli ja uteliaisuus eivät katso ikää – ja että maailmaa voi katsoa avarammin yhdessä.

Senioripäivä Vireyttä mieleen – Maailmankaikkeus minussa
Ke 6.5.2026 klo 10–14
Puistokartano, Puistokatu 20, Kuopio
Vapaa pääsy

Ilmoittaudu Vanhustyön keskusliiton järjestämään
Hiljaiset seniorit -installaation

Kuopion kansalaisopisto. Vireyttä mieleen -senioripäivä. Kuvituskuva.
Suosittu senioritapahtuma jälleen Kuopiossa – Vireyttä mieleen, maailmankaikkeus minussa 6.5.2026
Jo perinteeksi muodostunut ja satoja kävijöitä vuosittain houkutteleva Vireyttä mieleen -senioripäivä järjestetään jälleen Kuopion kansalaisopiston Puistokartanolla keskiviikkona 6.5.2026 klo 10–14.
Lue lisää
Kuopion kansalaisopisto. Uusi nimi: Etelä- ja Länsi-Kuopio. Kuvituskuva.
Uusi nimi – tuttu alue! Eteläinen ja läntinen maaseutu on muuttunut Etelä- ja Länsi-Kuopioksi
Uusi nimi yhdelle toimialueellemme. Verkkokauppamme osasto Eteläinen ja läntinen maaseutu tunnetaan jatkossa nimellä Etelä- ja Länsi-Kuopio. Uusi nimi on selkeämpi,
Lue lisää
Kuopion kansalaisopisto. Sawo Ensemble juhlakonsertti 25.4.2026. Kuvituskuva.
Tapahtumaviikko 20.-26.4.2026, tule mukaan viihtymään!
Kuopion kansalaisopiston tapahtumakevät on täällä, ja edessä on monipuolinen kulttuurinen kokonaisuus, joka tuo yhteen esiintyjiä, tekijöitä ja yleisöä eri puolilla
Lue lisää
Kuopion kansalaisopisto. Kevätnäyttely 2026. Kuvituskuva.
Kevätnäyttely Puistokartanossa 17.–19.4.2026 Pe 14–18, La 11–16, Su 11–16. Tervetuloa!
Kuopion kansalaisopiston kevätnäyttelyssä pääset ihailemaan satojen harrastajien oppimisen tuloksia, taitoja ja tekemisen iloa. Esillä on laaja valikoima kuvataidetta ja käsitöitä
Lue lisää
Kuopion kansalaisopisto. Kesäkursseja lapsille ja nuorille Puistokartanossa. Kuvituskuva.
Kesäkursseja lapsille ja nuorille kesäkuussa: kuvataidetta, käsitöitä ja kesäkokkausta 1.-12.6.2026
Kesäkursseja Puistokartanossa 1.-12.6.2026, 7-14 – vuotiaille lapsille ja nuorille! Luvassa on kuviskursseja, käsityöleirejä ja kesäkokkausta. Voisiko mukavammin kesäloma alkaa? Kivaa
Lue lisää
Kuopion kansalaisopisto. Ilmoittautuminen lukuvuodelle 2026-2027 alkaa ti 26.5.2026 klo 10. Kuvituskuva.
Lukuvuoden 2026–2027 kursseille ilmoittautuminen alkaa ti 26.5.2026 klo 10
Tulevan lukuvuoden 2026-2027 ilmoittautuminen alkaa toukokuussa!Kurssitarjonta avautuu verkkokauppaan vähitellen n. viikkoa ennen ilmoittautumisen alkua, viimeistään tiistaina 26.5.2026. Luvassa on jälleen
Lue lisää