Uutiset

Tiistaina 1.11.2022 klo 18.30 etäluento Erityisherkkyyden ilmeneminen ja piirteet. Torstaina 3.11.2022 klo 10 Senioriaamupäivän aiheena on Ruuasta hyvää mieltä.

Tervetuloa kuuntelemaan luentojamme!
Tiistaina 1.11.2022 klo 18.30–20 on etäluento Erityisherkkyyden ilmeneminen ja piirteet. Luennoitsijana kuullaan tietokirjailija Hannu Sirkkilää. Luennon aikana tehdään myös erityisherkkyys-testi.
Torstaina 3.11.2022 klo 10–11.30 Senioriaamupäivän aiheena on Ruuasta hyvää mieltä. Puistokartanossa luennoimassa on ravitsemusterapeutti Mari Härkönen. Lisätietoja luennoista, etäosallistumisesta ja ryhmien ilmoittautumisesta saat klikkaamalla luennon nimeä.

Erityisherkkyyden ilmeneminen ja piirteet -etäluento
Ti 1.11.2022 klo 18.30–20
Etäluennolle liityt tästä linkistä ja videotallenne.
Luentoa on mahdollista seurata myös Kallavesi-sali, Puistokatu 20, Kuopio
Hannu Sirkkilä, tietokirjailija, YTT, KM
Mitä erityisherkkyys on temperamenttina, millaisia piirteitä erityisherkällä on ja miten se vaikuttaa hänen elämäänsä, miten erityisherkkyys vaihtelee yksilöiden välillä ja miten he kokevat itsensä. Luennon aikana tehdään erityisherkkyys-testi.

Senioriaamupäivä: Ruuasta hyvää mieltä
To 3.11.2022 klo 10–11.30
Puistokartano, B059 Kallavesi-sali, Puistokatu 20, Kuopio
Samanaikainen etäluento ja videotallenne.
Mari Härkönen, ravitsemusterapeutti
Ruoka ei ole pelkkiä ravintoaineita, vaan se voi olla myös nautintoa, muistoja sekä yhdessäoloa. Osa ruoka-aineista voi olla mielialaa nostavia tai laskevia.
Tällä, Eevi – Hyviä eväitä seniorille -hankkeen, luennolla käsittelemme ruoan vaikutusta mielialaan. Yhteistyössä Savon Sydänpiiri ja Savon Martat: Eevi -hanke.

Voit osallistua luennoille etänä klikkaamalla . Toinen vaihtoehto etäosallistumiseen on käyttää osoitetta https://zoom.us/join ja ID-numeroa 986 4787 9552. Etäyhteys avataan puoli tuntia ennen luennon alkua. Jos sinulla on vaikeuksia kirjautua sisään, saada ääntä tai kuvaa näkyviin tms., ole yhteydessä, ennen luennon alkua, luentovalvojaamme puh. 044 718 4778.

Luennoista on tulossa myös videotallenne Peda.nettiin. Tallenne on katsottavissa 13 vrk luennon jälkeen.

Tutustu myös koko lukuvuoden luentotarjontaan.

Lisätietoja luntosarjoistamme löydät myös kotisivuiltamme.

Tammikuu 2027: Verhmersalmi, Riistavesi, Tuusniemi, Kaavi – tervetuloa kursseille
Tammikuu 2027 on nurkan takana. Olipa haaveissasi uusi kieli, parempi kunto, luova harrastus, musiikki, tanssi tai mukava yhdessäolo, tammikuun tarjonnasta
Lue lisää
Nilsiä, Juankoski, Rautavaara-tammikuussa 2027 alkavat kurssit. Tutustu ja tule!
Tammikuu 2027 tuo runsaasti harrastusmahdollisuuksia Nilsiään, Juankoskelle ja Rautavaaralle. Tammikuussa alkavilla kursseilla voit liikkua, tehdä käsillä, musisoida, tanssia, opiskella kieliä.
Lue lisää
Tammikuu 2027: Etelä- ja Länsi-Kuopio, Karttula ja Maaninka
Tammikuu 2027 tuo mukanaan uutta tekemistä myös Etelä- ja Länsi-Kuopioon, Karttulaan ja Maaningalle! Tammikuussa 2027 käynnistyy jälleen monipuolinen kattaus kursseja,
Lue lisää
Kuopio: tammikuussa 2027 alkavat kurssit. Tutustu ja tule mukaan!
Mitä haluaisit oppia tai kokeilla Kuopiossa tammikuussa 2027? Kuopion kansalaisopistossa alkaa kursseja monilta eri ainealueilta, kuten kielistä, käsitöistä, kuvataiteesta, liikunnasta,
Lue lisää
Siskot ja Simot. Joulupostia ikäihmisille 2026.
Olemme mukana Siskot ja Simot Joulupostia ikäihmiselle kampanjassa 3.-30.11.2026
Kuopion kansalaisopisto on mukana Siskot ja Simot Joulupostia ikäihmiselle kampanjassa. Keräyslaatikot löytyvät Puistokartanon B- ja C-käytäviltä, Nilsiän kirjastolta ja 5.11.2026
Lue lisää
Kuopion kansalaisopisto. Juhlitaan 110-vuotista taivalta. Kuvituskuva.
Ilmainen juhlakonsertti – Kuopion kansalaisopiston 110-vuotista taivalta juhlitaan 28.11.2026– ilmoittaudu mukaan
Kuopion kansalaisopiston 110-vuotista taivalta juhlitaan koko lukuvuoden opiston eri tapahtumissa. Juhlavuoden päätapahtuma on kuitenkin lauantaina 28.11.2026 klo 16–17 järjestettävä Yhdessä
Lue lisää